Problemy z trawieniem są dolegliwością, której nie należy ignorować. Dobrze jest w tym celu zadbać o odpowiednie odżywianie. Prawidłowo zbilansowane posiłki są w stanie wyregulować pracę układu pokarmowego. Jak poprawić trawienie poprzez dietę?

Co może usprawnić proces trawienia?

Mięta pieprzowa

Spośród dostępnych naturalnych produktów, które mogą pomóc w trawieniu, jest mięta pieprzowa. W swoim składzie zawiera mentol, który m.in. pobudza pracę żołądka, wątroby, a także zapobiega wzdęciom i zastojom żółci.

Mięta pieprzowa

Napar z mięty 

Aby stworzyć napar z mięty, wystarczą dwie szklanki suszonych liści oraz dwie szklanki wody. Liście należy zalać gorącą wodą i odczekać około 5 minut. Tak przygotowany napój świetnie się sprawdzi dla osób, które zmagają się z bólami brzucha.

Kwiat rumianku

Kwiat rumianku to zioło, które kojarzy się z działaniem uspokajającym. Poza tą właściwością, również korzystnie wpływa na trawienie. Ma także działanie przeciwzapalne na błonę śluzową żołądka, a także działa przeciwskurczowo oraz poprawia motorykę jelit.

Kwiat rumianku

Napar z rumianku

Aby przygotować napar z rumianku, wystarczy wykorzystać 1 łyżkę ziół na szklankę gorącej wody. Następnie należy napar podgrzewać pod przykryciem przez około 15 minut. Jeśli chodzi o spożycie, zaleca się wypijać rumianek około 3 razy dziennie, każdorazowo około ¼ szklanki na porcję.

Lawenda

Kolejną świetną rośliną, która może pomóc osobom z dolegliwościami trawiennymi, jest lawenda. Do jej ogromnych korzyści należy to, że pobudza pracę jelit.

Napar z lawendy 

Leczniczy napar można przygotować poprzez zalanie jednej szklanki lawendą. Całość warto odstawić na 15 minut do zaparzenia, a następnie usunąć z niego kwiaty. Tak przygotowany napój powinno się wypijać trzy razy dziennie po posiłku, w ilości około szklanki.

Napar z lawendy

Mniszek lekarski

Mniszek lekarski to zioło, które działa żółciopędnie, czyli pobudza wytwarzanie żółci, a także wpływa korzystnie na trawienie.

Napar z mniszka lekarskiego

Do przygotowania naparu z mniszka lekarskiego można wykorzystać zarówno korzeń, jak i kwiat. Aby przygotować odwar, wystarczy wykorzystać jedną łyżkę korzenia i kwiatów, zalać dwoma szklankami ciepłej wody i gotować na małym ogniu pod przykryciem przez około 5 minut. Jeśli chodzi o spożycie, zaleca się wypijanie pół szklanki około dwa do trzech razy dziennie, mniej więcej pół godziny przed posiłkiem.

Mniszek lekarski

Lubczyk

Lubczyk również jest rośliną, która wykazuje właściwości korzystne dla procesu trawienia, a jego działanie można porównać do lawendy.

Napar z lubczyku

Aby zrobić napar z lubczyku, należy wykorzystać 3 łyżki korzenia na 2 szklanki wody. Jedna porcja tego napoju to pół szklanki i powinna być wypijana po posiłku.

Koper włoski

Ostatnią propozycją roślinną wspomagającą trawienie jest koper włoski. Posiada on w swoim składzie anetol, który korzystnie wpływa na wydzielanie soków trawiennych. Koper włoski ma także właściwości wiatropędne, a także jest w stanie złagodzić dolegliwości brzucha, w tym także wzdęcia.

Koper włoski

Napar z kopru włoskiego

Aby przygotować napar z kopru włoskiego, wystarczy wziąć łyżkę kopru, dodać wody, a następnie całość podgrzać przez około 15 minut pod przykryciem. Przed spożyciem należy napar przecedzić i wypić małymi porcjami.

Właściwa higiena spożywania posiłków jako skuteczna metoda poprawienia trawienia 

Właściwa higiena spożywania posiłków to sposób, który może pomóc zadbać o trawienie. W tym celu warto jeść powoli i bez pośpiechu. Wolne jedzenie sprawia, że do jelit nie przedostaje się zbyt duża ilość powietrza, co pomaga zminimalizować ryzyko pojawienia się wzdęć. Podczas konsumowania dobrze jest również unikać zbyt intensywnych rozmów, a także dokładnie przeżuwać każdy kęs, z uwagi na to, że procesy trawienne rozpoczynają się właśnie w jamie ustnej. Im lepiej będzie rozdrobniony pokarm, tym efektywniej będą działały enzymy trawienne, co z kolei jest w stanie zmniejszyć zaangażowanie innych narządów obecnych w procesie trawienia.

Właściwa higiena spożywania posiłków

W lepszym trawieniu może również pomóc aktywność fizyczna. Do jej zalet należy to, że nie tylko pomaga zadbać o sylwetkę, ale może przyczynić się do zapobiegania zaparciom.

Jeśli natomiast wyżej wymienione kroki nie przyniosą oczekiwanych rezultatów, można jeszcze sięgnąć po gotowe enzymy trawienne, które są dostępne na rynku w postaci różnych preparatów. Z tym, że ich stosowanie warto zawsze przedyskutować ze specjalistą.

Jak radzić sobie z problemami z trawieniem? 

Podsumowując, możliwości poradzenia sobie z trawieniem jest dość sporo. Dobrze zatem wykorzystać w pierwszej kolejności naturalne rozwiązania, takie jak koper włoski, lawenda, lubczyk, mniszek czy mięta. Przygotowane z tych roślin napary mogą skutecznie pomóc w wielu dolegliwościach układu pokarmowego.

Warto również zadbać o higienę spożywania jedzenia. Szybkie posiłki w biegu niestety mogą niekorzystnie wpłynąć na organizm. Z kolei połykanie zbyt dużej ilości pokarmu podczas np. lunchu może powodować wzdęcia. Dlatego warto jeść powoli i dokładnie przeżuwać każdy kęs w spokojnej atmosferze.